В 95–97 % випадках людей турбує неспецифічний біль у спині. Такий вид болю не є небезпечним для здоров’я людини й має сприятливий прогноз. Але не варто забувати про специфічний біль, який спричиняє більш серйозні проблеми зі здоров’ям. Саме про такий біль і йтиме мова у даній статті.
Інформація нижче допоможе оперативно звернутися за медичною допомогою, щоб уникнути важких ускладнень, а також своєчасно діагностувати серйозне захворювання. Передусім, для визначення можливої причини болю проводиться суб’єктивна оцінка з допомогою збору інформації (анамнез). Для діагностики серйозних патологій у разі болю в спині використовується система тривожних прапорів.
Система тривожних прапорів
Система класифікації тривожних прапорів розділяється на дві категорії: клінічні та психосоціальні. Кожен прапор має свій колір відповідно до симптомів. Червоний та помаранчевий колір стосуються клінічних прапорів, а жовтий, синій і чорний — до психосоціальних.
Червоні прапори є ознаками серйозних патологій і вимагають додаткових методів діагностики, консультації іншого лікаря або невідкладної медичної допомоги.
Помаранчеві прапори — це еквівалент червоних прапорів для психічного здоров’я й тому вимагають консультації відповідного спеціаліста.
Психосоціальні прапори дозволяють визначити аспекти особистості, їхні проблеми, переконання, очікування, емоції, соціальні чинники, а також, як ці чинники можуть впливати на лікування захворювань опорно-рухового апарату.
Розглянемо червоні та помаранчеві прапори, оскільки вони є ознаками найважчих патологій і вимагають відповідних негайних дій.
До червоних прапорів належать такі симптоми болю в попереково-крижовому відділі хребта:
До помаранчевих прапорів належать такі симптоми:
Як ви вже зрозуміли, до найсерйозніших причин болю в попереку належать: злоякісні пухлини хребта, метастази, інфекції, переломи й синдром кінського хвоста — Cauda equina. Статистика показує, що такі симптоми трапляються дуже рідко — в 1 % випадків.
Симптоми червоних прапорів
Якщо присутні симптоми червоних прапорів, потрібно негайно звернутися за консультацією до лікаря. Для того, щоби більш детально розібратися з небезпечними симптомами, нижче наведена таблиця з необхідною інформацією.
Червоні прапори в разі гострого болю в попереку
Можлива етіологія | Симптоми, попередня історія | Результати фізикального обстеження |
Синдром кінського хвоста | Сильні: порушення тазових функцій (порушення сечовипускання й дефекації), прогресуючий моторний або сенсорний дефіцит | Сильні: порушення руху й чутливості в нижніх кінцівках, оніміння промежини.
Слабкі: обмеження діапазону руху хребта. |
Перелом | Сильні: серйозна травма (наслідки падінь, аварій) або травма, пов’язана з віком (незначна травма на тлі можливого остеопорозу.
Помірні: тривалий прийом кортикостероїдів. Слабкі: вік понад 70 років, історія остеопорозу. |
Слабкі: больова чутливість хребців, обмеження діапазону руху хребта. |
Рак | Сильні: метастази кісток
Помірні: безпричинна втрата ваги Слабкі: рак в анамнезі, постійний біль незалежно від положення тіла, руху й часу доби |
Слабкі: больова чутливість хребців, обмеження діапазону руху хребта |
Інфекційні захворювання | Сильні: виражений біль, наявність хірургічних втручань упродовж року.
Помірні: внутрішньовенне вживання наркотиків, пригноблена імунна система. Слабкі: постійний біль незалежно від активності і відпочинку.
|
Сильні: лихоманка, інфекція сечових шляхів, рана в області хребта.
Слабкі: хвороблива чутливість хребців, обмеження діапазону руху хребта.
|
Гострі ознаки синдрому кінського хвоста вимагають негайного хірургічного втручання.
Висновок
Фахівці, що працюють зі здоров’ям людини обов’язково повинні знати цю інформацію. По-перше, це підвищує ваш професіоналізм в очах клієнта або пацієнта. По-друге, ви не зможете нашкодити людині. Але найголовніше те, що, можливо, ваш порада звернутися до лікаря за консультацією зможе врятувати чиєсь життя.
—
Автор: Артем Згурський
Оригінал статті за посиланням: https://sportcasta.com/trainer/training/zdorovye/zhaloby-na-bol–kotorye-dolzhny-vyzvat-nastorozhennost
Andersson GBJ. The epidemiology of spinal disorders. In: Frymoyer JW, Ducker TB, Hadler NM, Kostuik JP, Weinstein JN, Whitecloud TS, editors. The Adult Spine: Principles and Practice. Philadelphia, PA: Lippincott-Raven; 1997. pp. 93–141.
McIntosh G, Hall H. Clinical Evidence. Low back pain (acute). Accessed May 2, 2011.
Henschke N, Maher CG, Refshauge KM, et al. Prevalence of and screening for serious spinal pathology in patients presenting to primary care settings with acute low back pain. Arthritis Rheum. 2009;60(10):3072–3080.
Institute for Clinical Systems Improvement. Adult low back pain (guideline). November 2010. Accessed May 2, 2011.