Історія ВОФТ
Громадська Організація “Всеукраїнське об’єднання фізичних терапевтів” була зареєстрована Міністерством юстиції України у 2018 році, був написаний та затверджений Статут організації та сформовано Правління.
У вересні 2018 відбулася Перша Конференція (збори), яка об’єднала більше 50 фізичних терапевтів та було визначено основні напрямки роботи організації.
Передумов створення професійного об’єднання було достатньо, проте, тривалий час ми не могли наважитися на це.
Ще за кілька років до того, як було створено ВОФТ, ми неодноразово говорили з колегами, що Україні потрібна професійна організація, яка буде робити те, що ніким не робиться - розбудовувати галузь, посилювати та розвивати професію, представляти інтереси фахівців, співпрацювати з різними стейкхолдерами. У наших складних реаліях, важкій радянській спадщині традиційного використання недоказових методів, нерівних стартових умовах освіти фахівців (різний рівень освітніх програм), реформуванні галузі в цілому…абсолютно важливим є наявність організації, яка буде об'єднувати, в якій буде толерантне ставлення до всіх членів, в якій можна звернутися до Правління, пропонувати ініціативи, бути почутим, прийняти участь в активностях, в організації - де не існує “еліти”, а всі розуміють, що наш шлях розвитку реабілітації спільний, йти нам його разом, вчитися та професійно рости разом, і зусилля для розбудови галузі треба прикладати всім разом, і кожен фахівець, що сумлінно виконує свою роботу, готовий розвиватися та зростати, є надважливим у розвитку всієї галузі та посиленні професії. Нам була важлива кооперація і співробітництво, відкритість та щирість, нам не вистачало майданчику для спілкування та можливостей розвиватися. І цей час настав. чекаючи на таку організацію, зрозуміли, що її маємо створити ми самі.
Після створення Організації відбулося знайомство з представниками Міністерства охорони здоров’я України, яке на той момент очолювала Уляна Супрун, в країні повним ходом йшла реформа охорони здоров’я, яка мала включати і сучасну реабілітаційну складову. У той час, Ми, як фізичні терапевти, почали долучатися до певної експертизи, багато спілкувалися у контексті формування майбутнього, сучасного бачення реабілітація, доступної якісної послуги для пацієнтів. Зокрема, брали участь в обговоренні перших пакетів медичних гарантій, що відкрили шлях фахівцям у систему, до пацієнтів.
У 2020 році долучилися до експертної групи, яка займалась експертизою та поправками до першого, на той момент вже написаного, закону про реабілітацію, що дав можливість розбудовувати систему реабілітації, наблизив фізичних терапевтів до пацієнтів. Після прийняття закону Верховною Радою, розпочалась активна розбудова системи реабілітації. Ми разом з колегами, що представляють інші реабілітаційні професії, почали активно долучатися до написання нормативно-регуляторної документації, що врегульовує надання реабілітаційної допомоги.
2022 рік став шаленим викликом для усіх фахівців. Велика кількість пацієнтів та складні політравми. Усі ці проблеми стали колосальним поштовхом для розвитку реабілітації в Україні.
Ми як організація намагались не стояти осторонь процесів, які в такий важливий час могли покращити систему надання реабілітаційних послуг. Брали участь в розробці різних нормативних документів та інших активностях, які представлені у нашому звіті за 2018-2023 роки, всі вони були спрямовані на те, щоб послуги з реабілітації були доступними та якісними.
У 2022 році ми успішно розпочали співпрацю з проєктом «Реабілітація травм війни», яка є частиною діяльності фонду «Пацієнти України» та реалізується за підтримки Embassy of Switzerland in Ukraine / Посольство Швейцарії в Україні, European Union in Ukraine та Nova Ukraine. Проєкт “Реабілітація травм війни” розділяє наші цінності, бачення, важливість системних змін на державному рівні та любов до пацієнтів.
У вересні 2023 року спільно з партнерами та друзями ми організували та провели Перший Всеукраїнський конгрес з фізичної терапії. Ми безмежно раді такій події, а також вдячні усім партнерам, хто нас підтримав. Кількість фахівців сягла 300, усі вони приїхали з різних маленьких та великих міст, селищ, приватних та державних лікарень та центрів. Було багато корисної інформації, доповідей наших та закордонних фахівців, а також майстер-класи, які дали можливість фахівцям покращити свої практичні навички.
Впевнені, що це, тільки початок.
Далі буде…