У цій статті ми розглянемо алгоритм дій при скаргах на біль у попереку та нижній кінцівці. Дізнаємося, наскільки це небезпечно й що необхідно зробити фізичному терапевту, щоби розібратися з такими непростими скаргами.
Діагностика
для початку давайте ще раз згадаємо алгоритм діагностики фізичного терапевта:
Раніше я вже писав, що, насамперед, при болю в попереку (LBP) необхідно виключити наявність ознак серйозних патологій — червоних прапорів. Докладніше дізнатися про червоні прапори можна тут. Не забувайте про це, тому що це дуже важливо.
За основу діагностики LBP я візьму рекомендації 2017 роки для австралійських лікарів загальної практики. Вони пропонують дуже простий, універсальний та ефективний алгоритм дій діагностичного сортування пацієнтів:
Як ви вже зрозуміли, у діагностиці LBP ми йдемо від складного до простого. Якщо симптоми серйозних патологій виключені, необхідно виключити ще й корінцевий синдром (радикулопатія, ішіас, ішіалгія). Найчастіше корінцевий синдром поперекового відділу хребта виникає в результаті подразнення спинномозкових нервів грижею міжхребцевого диска на рівні L4-L5, L5-S1. Причинами больового синдрому є набряк, ішемія, асептичне запалення нерва й навколишніх тканин. Такі пацієнти будуть відчувати гострий, стріляючий біль у нозі, що відповідає певному дерматому. Біль у попереку буде менш виражений, ніж у нижній кінцівці, може виникати анталгічна позиція, що є явною ознакою ішіасу. Біль може посилюватися чханням і кашлем у результаті збільшення внутрішньочеревного тиску. Може спостерігатися порушення чутливості й моторного дефіциту. Залежно від компресії спинномозкового нерва можуть виникати такі симптоми:
Інтенсивність болю пацієнта оцінюється за візуальною аналоговою шкалою болю ВАШ.
Оцінка м’язової сили проводитися з допомогою мануально-м’язового тестування (не плутати з прикладною кінезіологією) за шкалою від 0 до 5 (Oxford Grading Scale).
Бал | М’язова сила |
0 | М’язове скорочення відсутнє |
1 | Видиме або відчутне при пальпації скорочення м’язових волокон, але без локомоторного ефекту |
2 | Активні рухи можливі лише при усуненні дії сили тяжіння (кінцівка розміщується на опорі) |
3 | Активні рухи в повному обсязі при дії сили тяжіння, помірне зниження сили при зовнішній протидії |
4 | Активні рухи в повному обсязі при дії сили тяжіння та іншій зовнішній протидії, але вони слабші, ніж на здоровій стороні |
5 | Нормальна м’язова сила |
Оцінка м’язової сили нижньої кінцівки
Оцінка чутливості нижньої кінцівки
Оцінка сухожильних рефлексів нижньої кінцівки
Специфічні тести
Це тести, які провокують збільшення симптомів у результаті роздратування нерва й оточуючих його тканин. Тому необхідно бути обережним при їхньому виконанні, щоби не погіршувати стан пацієнта.
KEMP тест — це провокаційний тест, позаяк він звужує форамінальний отвір і збільшує компресію нерва. Цей тест також використовується для діагностики фасеткового синдрому, але його клінічна цінність залишається низькою, а золотим стандартом вважається блокада анестетика. Тест може виконуватися як сидячи, так і стоячи. Розглянемо положення стоячи. Пацієнт перебуває перед терапевтом. Попросіть пацієнта схрестити руки на грудях. Терапевт фіксує таз пацієнта рукою, яка міститься з протилежного боку щодо місця проведення тесту. Іншою рукою терапевт фіксує плече пацієнта й повільно допомагає виконати екстензію, іпсилатеральну бічну флексію й ротацію. Оцінити симптоми й повернутися в початкове положення. Позитивним тестом вважається виникнення симптомів радикулопатії.
SLR тест — це нейродинамічний, провокаційний тест, який допомагає визначити напругу сідничного нерва, у результаті компресії грижею міжхребцевого диска. Пацієнт перебуває в позиції лежачи на спині, терапевт піднімає пряму ногу до виникнення симптомів. Якщо є компресія нерва грижею L4-S1, то біль виникатиме в межах 35′- 70′ руху. Біль, що виникає до 30′ може бути ознакою гострого спондиліту, абсцесу сідниці, екструзії, пухлини. Додатково можна використовувати згинання шиї й дорсіфлексії стопи для визначення корінцевого болю. Для цього пряму ногу пацієнта піднімають до виникнення симптомів, потім трохи опускають і виконують дорсіфлексію стопи та згинання шиї. Посилення болю свідчить про компресії нерва. Якщо ж симптоми не посилюються, то причина може бути в напружених м’язах задньої поверхні стегна, дисфункції попереково-крижового відділу або крижово-клубового суглоба. Якщо провести SLR тест здорової ноги й біль виникатиме в ураженій, це вказує на позитивну перехресну реакцію і є важливим симптомом грижі міжхребцевого диска.
SLUMP тест — це нейродинамічний тест, який допомагає визначити напругу нервової тканини, у результаті зміни рухливості й чутливості. Не забувайте, що крім натягу нервової тканини, м’які тканини також натягуються, тому необхідно диференціювати симптоми, які виникають. Початкове положення пацієнта — сидячи на кушетці в нейтральному положенні тулуба з заведеними руками за спину. Попросіть пацієнта зігнутися в поперековому і грудному відділі хребта. Якщо це безболісно, попросіть додатково зігнутися в шийному відділі, торкнутися підборіддям грудей і випрямити ногу в колінному суглобі. Якщо випрямлення ноги викликає біль, попросіть пацієнта розігнути шию в нейтральне положення. Якщо й після цього розгинання ноги викликає біль, тест вважається позитивним.
Якщо розгинання ноги не викликає болю, попросіть пацієнта виконати дорсіфлексію стопи. Якщо виникає біль, нехай пацієнт трохи зігне ногу з одночасною дорсіфлексією стопи. Якщо біль зберігається, тест вважається позитивним. Повторіть тест на протилежному боці.
Окремо розглянемо тест для діагностики стегнового нерва, який може подразнюватися грижею міжхребцевого диска на рівні L2-L4. Prone knee bending test (тест на розтягнення стегнового нерва) — це нейродинамічний, провокаційний тест, який допомагає визначити напругу стегнового нерва. Початкове положення пацієнта — лежачи на животі. Терапевт однією рукою стабілізує таз, а іншою рукою максимально згинає ногу в колінному суглобі, і затримується в цьому положенні на 45 с. Якщо в такому положенні немає ніяких симптомів, то терапевт додатково розгинає стегно. Позитивним тестом можна вважати відтворення симптомів у попереково-крижовій області або передній поверхні стегна.
Висновки
Якщо корінцевий синдром та ознаки серйозних патологій виключені то ми маємо справу з неспецифічним болем у попереку. Визначення можливих причин неспецифічного болю й застосування методів діагностики ми обговоримо в наступних публікаціях.
___
Автор: Артем Згурський