21 вересня 2018 року представники Всеукраїнського об’єднання фізичних терапевтів прийняли участь у роботі комітету Верховної Ради України і виступили на засіданні круглого столу на тему:
“Реформування системи реабілітації та визначення групи інвалідності громадян України”
Текст доповіді члена правління ВОФТ Bilyansky Oleh:
“Мене, як фізичного терапевта, практикуючого вже понад 16 років, тішить те, що нарешті назріли такі зміни в системі фізичної реабілітації, які зможуть наблизити Україну до високих світових стандартів надання реабілітаційної допомоги.
Кожен з нас в сім′ї, серед друзів, знайомих, співробітників так чи інакше стикався і буде стикатися з потребою у відновленні після травм чи при різних захворюваннях.
Декілька слів про статистику, що станом на початок 2017 кількість осіб з інвалідністю в Україні становила 2 603 319. Окрім них потребу в реабілітації мають ще люди з тимчасовими обмеженнями після травм, операцій та з захворюваннями, які не мають інвалідності.
Сучасна реабілітація у західних країнах світу, яка має довгу історію розвитку і становлення, ніж Україна, базується на необхідності максимально швидко повернути людину в суспільство, до активної повсякденної діяльності та має науково-доказове підґрунтя. Тобто всі методи і засоби фізичної терапії, які використовуються в практиці фахівцями є з науково доведеною ефективністю і це те до чого ми маємо прагнути.
Тому продумана система надання реабілітаційної допомоги дасть змогу зменшити кількість інвалідизації після захворювань, пришвидшить період відновлення і дасть змогу скоротити терміни непрацездатності людини, підвищить шанси повернутися людині до праці, що в цілому, зменшить фінансове навантаження на державу.
Основна мета фізичної реабілітації – відновлення або покращення повноцінного функціонування людини і її соціальної активності. Тому в основі реабілітації повинні бути найефективніші засоби і втручання, які вирішують цю мету.
Міжнародна модель реабілітації, яка використовує принципи Міжнародної класифікації функціонування, обмеження життєдіяльності та здоров’я (скорочено МКФ), створює більш інтегроване розуміння здоров’я та не фокусується на хворобі чи інвалідності. А має фокус на функції та участі пацієнта в повсякденному житті.
Ця модель передбачає роботу мультидисциплінарної команди (в деяких випадках міждисциплінарної команди), яка може включати фахівців зі спеціальною підготовкою та різнобічним баченням проблеми конкретної людини. Це лікарі фізичної та реабілітаційної медицини, фізичні терапевти, ерготерапевти, терапевти мови та мовлення, психологи, соціальні працівники, реабілітаційні медсестри, вузькі спеціалісти та родина.
Усі ці фахівці спільно, і кожен в межах своєї компетенції, визначають найбільш значущі для людини обмеження та порушення, вибирають найефективніші втручання та проводять їх. І тут важливо зазначити, що ключову роль в досягненні повноцінного функціонування людини і її соціальної активності відіграють активні заходи.
Ключова роль повинна належати фізичній терапії. Ситуація, коли пасивні методи апаратної фізіотерапії є єдиними, основними або переважають в процесі реабілітації людини – є НЕДОПУСТИМА! Той парадокс, який існує зараз, в Україні, коли реабілітація підміняється апаратними фізіопроцедурами є найменш ефективним для відновлення та обмежує можливість розбудови прогресивної моделі реабілітації. Оскільки не існує фізіотерапевтичного апарату який навчить людину ходити чи обслуговувати себе.
Для ефективної зміни в сторону європейських стандартів ми маємо змінювати систему, і як останнім часом про то говорять, це створення єдиного стандарту освіти та підготовки фізичних терапевтів, станом на сьогодні в Україні існує близько 40 програм навчання фізичної реабілітації, відсутні курси підвищення кваліфікації вже існуючих терапевтів та недосконала законодавча база що до прийому на роботу та компетенцій терапевтів. Впровадження нових законів та положень разом з реформою дозволять змінити існуючу систему.
Повна функціональна та соціальна активність людини – ось головна мета, тому потрібно привести до міжнародних стандартів структуру реабілітаційної допомоги в Україні та допомогти таким чином конкретним людям, а також нашому суспільству загалом.”