Продумані маршрути пацієнтів, реабілітація, яка не закінчується після виписки та навчальна база, що дозволяє напрацювати весь набір необхідних навичок — наше «завтра», яке працює в Британії «сьогодні»!
Українська команда фахівців із реабілітації та освітян повернулась з 11-денної навчальної поїздки до міста Ковентрі
Учасники стаді-туру перейняли досвід у провідних представників галузі. Британські колеги поділились принципами організації надання реабілітаційної допомоги на всіх етапах. Зокрема, в гострому періоді, коли пацієнт перебуває у відділенні реанімації.
«Це була неймовірна подорож, яка змусила кардинально переосмислити підхід до реабілітаційної допомоги. Я отримала настільки багато корисної інформації, що аналізуватиму її ще не один день. Перш за все хочу подякувати всім за такий тривалий, пізнавальний, цікавий та корисний тренінг. Мене дуже вразив рівень організації навчального туру. Зокрема, дякую за те, що ми мали можливість ширше та глобальніше поглянути на систему освіти та надання реабілітаційних послуг. З мого досвіду, це перше стажування, яке дало таку можливість», — ділиться одна з учасниць стаді-туру.
Які ж відмінності так вразили українських фахівців із реабілітації? Ось неповний перелік підходів, які мають стати нормою не лише для британців, але й для нас:
Етика. В Британії, працівники сфери охорони здоров’я вітаються навіть із пацієнтами без свідомості, представляються їм та повідомляють про перелік втручань, які планують виконати.
Гідність. У відділенні реанімації пацієнтів не роздягають. Вони перебувають там у спеціальних гігієнічних халатах.
Комунікація між різними відділеннями лікарні. Фізичні терапевти не зобов’язані отримувати дозвіл від вузькопрофільних лікарів на доступ до пацієнта в гострому періоді. Адже ранній початок реабілітації вдвічі пришвидшує виписку людини, покращує прогноз та зменшує медикаментозне навантаження. Єдине відділення, де потрібен дозвіл — неврологія.
Команда виписки. У Великій Британії, людину, яка проходить реабілітацію, також скеровують до фахівців, які займаються індивідуальною організацією маршруту пацієнта. Спеціальна команда допомагає знайти фахівця або фахівців, які супроводжуватимуть його надалі. Вона ж оцінює та допомагає підлаштувати середовище в яке повертається людина під її потреби. Примітно, що ця команда теж складається з фахівців із реабілітації.
Монопрофільна допомога. Якщо людина не потребує залучення всієї мультидисциплінарної команди фахівців, її реабілітацією може займатись окремий фахівець: фізичний терапевт, терапевт мови та мовлення, ерготерапевт тощо. Послуга надається вдома або в громаді.
Мобільність ерготерапевтів. Відповідний фахівець може приїжджати до місця проживання пацієнта, аби допомогти оцінити потребу в облаштуванні житла, школи чи робочого місця під індивідуальні потреби. Також ерготерапевт формує рекомендації для органів місцевого самоврядування. Адже саме вони відповідальні за облаштування середовища.
Подвійна перевірка. Через певний час після виписки з реабілітаційного відділення, всі пацієнти проходять повторний огляд. Його планують ще на етапі виписки. Така перевірка стану людини оплачується місцевою Національною службою здоров’я за потрійним тарифом. Якщо спостерігається регрес чи будь-які інші проблеми, пов’язані з неякісно наданою реабілітаційною послугою — надавача штрафують.
Також поїздка до Великої Британії дала змогу українським фахівцям глобальніше поглянути на систему освіти та підходи у сфері охорони здоров’я, які застосовують закордонні колеги.
Зокрема, учасники стаді-туру взяли участь у таких активностях
2-денний симуляційний тренінг (SIM training) в Університеті Ковентрі (Coventry University) від Agnieszka Lewko, під супервізією викладачів навчального закладу.
Фахівці з реабілітації працювали в спеціальних симуляційних кімнатах, які схожі на справжні реанімаційні. Учасники тренінгу проводили обстеження пацієнтів, визначали їх основні проблеми та ставили цілі для реабілітаційних втручань у порядку пріоритетності. При цьому пацієнтами виступали спеціальні манекени, що дихають та реагують на біль.
Відвідування Університетського Госпіталю (University Hospital) і робота у відділеннях інтенсивної терапії загального типу та кардіоторакальній реанімації.
Українські фахівці мали змогу спостерігати за роботою команди, зокрема фізичними терапевтами, які ділились досвідом щодо оцінки стану пацієнта та сучасними підходами, які використовують для повноцінного відновлення функцій людини.
Участь у Симпозіумі Досконалості (Excellence Symposium) в британському Центрі Передового Догляду (Centre of Care Excellence).
Фахівці перейняли досвід взаємодії між навчальними закладами та центрами досконалості. Вони виконують функцію хабу, де науковці й фахівці-практики досліджують і вивчають передовий досвід надання реабілітаційної допомоги, сприяють її впровадженню та формують нові підходи для освітньої сфери.
Реабілітаційний досвід Великої Британії — про пацієнтоцентричність, етику, ефективні реабілітаційні маршрути, надійну командну комунікацію та супровід пацієнтів після виписки.
Знання, які наші фахівці перейняли від закордонних колег, — мають допомогти трансформувати як професійний інструментарій команд з усієї країни, так і нормативно-правове регулювання сфери.
_______
Ініціатива «Реабілітація травм війни» реалізується за підтримки Embassy of Switzerland in Ukraine / Посольство Швейцарії в Україні, European Union in Ukraine та Nova Ukraine.